NILA

75₺ ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!

Makaleler » BLOG & TRENDLER » VAZGEÇİLMEZ DANTEL

VAZGEÇİLMEZ DANTEL

İç çamaşırında dantelin bu kadar popüler olmasının tarihsel olarak birkaç nedeni vardır: incedir, bu yüzden vücudu sarar; o katıksız (ish) bu yüzden altında yatan şeyin etrafında bir gizem yaratır ve kadınsı olarak kabul edilir.


Dantel şu şekilde tanımlanır:

 

İnce ipliğin, içinde delikler bulunan hassas desenlerde bükülerek yapılan dekoratif bir bez

 

İç çamaşırında dantelin bu kadar popüler olmasının tarihsel olarak birkaç nedeni vardır: incedir, bu yüzden vücudu sarar; o katıksız (ish) bu yüzden altında yatan şeyin etrafında bir gizem yaratır ve kadınsı olarak kabul edilir. Aynı zamanda nefes alır ve malzemenin inceliğinden dolayı iç çamaşırlarda da işe yarar.

 

Genelde 2 tür dantel vardır: masura ve iğne oyası - ve modern dünyada makine dantelinin 3 farklı türü mevcut.

 

 

Chantilly Dantel

 

hantilly dantel, genellikle ajur çiçeklerle inanılmaz derecede ayrıntılı olduğu bilinen bir bobin dantelidir. Geleneksel Chantilly dantelleri siyah ipekten yapılmıştır (krem renginde başlamasına rağmen) ve on yedinci yüzyıla ve Longueville Düşesi'ne kadar izlenebilir. O zamanki dantellerin çoğu siyah üzerine yapıldığından, asalet kıyafetleri için popülerdi.

 

Chantilly dantelleri, gereken zanaatkarlık nedeniyle, özellikle Fransız Devrimi çevresinde uzun süre Fransız kraliyetiyle ilişkilendirildi.

 

19. yüzyılda revaçta olan her moda kadının Chantilly dantel şalları vardı. 19. yüzyılın sonunda talep ortadan kalktı.

 

GÜPÜR DANTEL

 

Güpür dantel, çubuklar veya “gelinler” tarafından bir arada tutulan desenli, zemini olmayan (tığ işi düşünün) bir danteldir. Goldenburg tarafından tanımlandığı gibi:

 

‘’Başlangıçta, kıkırdak ve bükülmüş ipekten yapılmış bir tür dantel veya pasajdı. İsim daha sonra ipeğin etrafına sarılmış ince tellerle ve pamuk iplikle yapılan ağır dantellere uygulandı. Güpür kelimesi artık bu tür çalışmaları belirtmek için yaygın olarak kullanılmamaktadır, ancak değişken tanımlı bir terim haline gelmiştir ve o kadar kapsamlı bir şekilde uygulanmaktadır ki, anlamını sınırlamak zordur. Çiçeklerin gelinlerle birleştirildiği bir dantel veya büyük kaba dikişler veya zemini olmayan danteller tanımlamak için kullanılabilir. Ancak kelime aynı zamanda geniş, dalgalı desenli bağcıklara da uygulandığından, kaba ağ zeminleriyle çalıştığından, bu konuda sert ve hızlı bir kural koymak imkansızdır.’’

 

 

RAŞEL DANTEL

 

Raşel dantel, çözgülü örme makine dantelidir. Genellikle açık bir yapı ve sınırlı esneme ile tanımlanırlar.

 

Çözgülü örme, ipliğin tek bir sütundan ziyade bitişik sütunları takip ederek uzunluk boyunca zikzak yaptığı yerdir. "Çözgülü örme, ayrı iplik ipliklerinin veya uçlarının sayısının arka arkaya ilmek sayısına eşit olmasını gerektirdiğinden, çözgülü örme neredeyse her zaman elle değil makine ile yapılır."

 

İlk çözgülü örme makinesi, 1775'te Josiah Crane adında bir adama verildi ve onu başka bir adama sattı ve birkaç yıl sonra makinenin patentini almaya başladı.

 

Raschel makineleri genellikle Leavers dantellerinden daha yüksek hızlarda çalışır, bu da günümüzde dantellerin çoğunluğunun Raschel dantel olduğu anlamına gelir. Ayrıca Leavers makinelerinden naylon ve polyester gibi sentetik elyaflara daha uyarlanabilir. Genel olarak Raschel örgüler, çok daha ince bir şey tarafından yerinde tutulan daha ağır, daha dokulu bir desene sahip olarak bilinir.  Bu, bükülmüş değil düz bir danteldir. Evet, hemen hemen her danteli tanımlayabileceğinin farkındayım!

 

Raschel dantel, adını dantel giymesiyle tanınan 19. yüzyıl Fransız aktris Elisabeth Rachel Félix'ten almıştır.

 

Genel olarak, makine yapımı dantelli iç çamaşırı alırsanız (dürüst olalım, çoğu), muhtemelen Raschel dantel olacaktır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4